SOĞUK DEPO ENERJİ TASARRUFLU LED ÇÖZÜMLERİ

 

1. Yüksek ışık verimi (100 lumen/watt)

Geleneksel ışık kaynaklarında enerjinin çoğu ısıya dönüşürken, LED’lerde bu oran çok daha düşüktür. Bu da daha az enerji tüketimiyle aynı miktarda aydınlatmaya olanak sağlar.

 

2. Uzun ömür (50.000 saat ürün ömrü)

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ışık kaynaklarının büyük çoğunluğunda ampul ömrü 1000-5000 saat arasındadır. Endüstriyel aydınlatmada kullanılan ampullerde bu rakam 6.000-12.000 saattir. Bu sürenin sonunda ampul değişimi gerektiği gibi, florasan ve gaz deşarjlı ampullerde ateşleyici balast devresinin de bozulabileceği unutulmamalıdır.

LED’lerde, iyi bir ısıl tasarım yapılır ve sabit akım sürücü devreleri kullanılırsa, ömür 50.000 saatin üzerinde olacaktır.

 

3. Yönlendirilebilme ile yüksek ışık kullanımı (%80 ışık kullanımı)

Işık kaynakları, ışığı yalnızca aydınlatılacak alana vermek yerine her yöne doğru ışık yayımı yaparlar. Bu ışığı yönlendirmek için ise yansıtıcılar (reflektör) kullanılır. Bu esnada ışık kayıpları oluştuğu gibi, ışığın homojen bir şekilde istenilen yüzeye düşmesi de tam olarak sağlanamaz.

 

4. Yüksek ışık kalitesi

LED’ler yüksek kalitede beyaz ışık sağlayarak, renklerin güneş ışığı altında göründüğü gibi doğru görülmesini sağlar. Bazı gaz deşarjlı ampullerde %30′a kadar inebilen bu oran, LED’lerde %95′e ulaşabilmektedir.

Florasan ışık kaynaklarında ampul ömrünün sonuna doğru veya elektronik devreden kaynaklanan sorunlarda, ışıkta titreme görülmektedir. Bu durum rahatsız edici olmakla birlikte, özellikle endüstriyel aydınlatmada dikkat dağılmalarından kaynaklı hatalara sebep olmaktadır.

 

5. Güvenli

LED’li aydınlatma sistemleri düşük voltajla çalışmaktadır. Havada yanıcı gazların bulunabileceği ortamlarda (rafineriler, kimyasal üretim yapan fabrikalar) kullanılan gaz deşarjlı ampullerin (florasan, metal halide, sodyum ve civa buharlı ampuller) yarattığı arklardan dolayı yangın çıkma olasılığı LED’lerde yoktur.

 

6. Elektrik tasarrufu

Isıl, elektriksel ve optik tasarımı doğru bir şekilde yapılmış LED aydınlatma sistemleri için enerji tasarruf oranı %40-85 arasında gerçekleşmektedir.

 

7. Ampul değişim tasarrufu

Endüstriyel aydınlatmada kullanılan sodyum ve metal halide ampullerin ortalama ömrü 6.000-12.000 saat aralığındadır. Bu sürenin sonunda ampul değişimi yapılması gerekmektedir. Ampullerin hepsi aynı anda bozulmayacağından ve ampul ömrünü tamamlamadan ışık gücü çok azaldığı için genelde bu süre beklenmeden periyodik olarak tüm ampullerin değişimi yapılmaktadır. LED’li bir aydınlatma armatürü 50.000 saatin üzerinde bir ömre sahip olduğu için ortalama 4-7 adet ampul tasarrufu sağlar.

 

8. Bakım tasarrufu

Genellikle yüksek tavanlara monte edilen endüstriyel ampullerin değiştirilmesi oldukça zahmetli ve masraflı bir iştir. Bakım için iskele kurulması, işçilik, balast devrelerinin değişimi gibi ekstra masraflar da LED’li aydınlatma armatürleri için %80 daha az olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Soğuk depo Panelleri, Panel İmalatı ve Montajı

Paslanmaz, küflenmez krom nikel duvar panelleri

ısı sızdırmaz su geçirmez izolasyonlu zemin panelleri

Modüler soğuk depolar, soğuk oda imalat ve montaj işlemleri

Et muhafaza odaları, et şoklama ve muhafaza depoları ( eksi odaları )

sürgülü (kayar tip) soğuk oda geçis kapıları

Isı sızdırmaz yüksek kaliteli soğuk hava deposu kapıları

Merkezi sistem tek motorlu soğutma sistemleri

Split ve endüstriyel tip soğutma üniteleri, üretim montaj işlemleri

Nemlendirme Sistemleri, Soğuk depo nemlendirme

LED çözümleri

 

 

 

TEL: +90 332 236 72 30

Fax: +90 332 236 72 35

 

 

 

 © Buztepe Soğutma Sistemleri, Mehmet BUZTEPE' nin Tescilli Markasıdır.

Tüm hakları saklıdır. @2013
Soğuk oda - Soğutma cihazları - Soğuk hava deposu - Soğuk oda sistemleri- Soğuk oda panelleri - Şoklama -   Sandviç panel - Soğutma sistemleri Soğutma Hava perdesi - Şok cihazları - Endüstriyel panel - İzotermik kapılar - Soğutucular - Buzhane - Soğuk depo